Тематични маршрути, свързани обекти и разкази за наследството са част от предвидените инициативи, с които Регионалният исторически музей в Русе се включва в Европейските дни на наследството. Това съобщи пиарът на културния институт Силвия Костадинова.
Тя уточни, че всяка година през втората половина на месец септември милиони хора по стават част от активности, насърчаващи представянето, интерпретирането и взаимодействието с различните форми на наследство. Мотото на инициативата през 2024 г. е „Наследство от маршрути, мрежи и връзки“.
Куклите са нещо много истинско. Голям човек да си играе с кукли е хубаво, защото продължава да бъде дете и да се забавлява. Те помагат да се чувстваш вечно млад, весел и щастлив, каза Неделчо Неделчев, актьор, мениджър и основател на театър „Карлсон“.
Заедно с Милена Мавродинова днес той гостува в Разград с кукления спектакъл "Пипи Дългото чорапче" по Астрид Линдгрен. Представлението се игра два пъти на сцената на Общинския културен център.
Децата, техните учители и родители пяха и се забавляваха с актьорите. Накрая се качиха на сцената да пипнат куклите и да се снимат с актьорите.
„Детската публика в Разград е страхотна, много благодатна и е удоволствие да играеш пред тях“, заяви актьорът, който е родом от Разград.
По думите му най-голямата награда за него и за екипа му са възторжените детски очи в края на представлението.
Темата за българската миграция в Германия е акцент в изложбата „Като замина, мислеше ли си дали ще се върнеш?“.
Темата е разгледана през погледа на артистите Мартин Атанасов и Красимира Буцева. Експозицията може да бъде разгледана от 12 ноември до 19 декември в „Гьоте институт“ - България, съобщават организаторите.
Заедно със социоложката д-р Марина Лякова артистите теренно изследват фрагменти от личното преживяване на заминаването, пристигането, адаптирането и навигирането на германската култура, отбелязват от екипа.
„През юни месец 2024 година, артистите Мартин Атанасов, Красимира Буцева и социоложката Марина Лякова прекарват седмица във Франкфурт на теренно проучване. Там те събират устни истории и документират публични и частни пространства. Събраните фрагменти, част от изложбата „Като замина, мислеше ли си дали ще се вър
Фотографски и арт изложби, прожекция на тематични видеокадри и концерт ще са част от съпътстващата програма в десетото издание на международното скейт състезание в България Burgas Skate Open.
То ще се проведе между 16 и 18 август, съобщават организаторите му от сдружение „Скейт Клуб Сливен“ и Amnesia Skate Shop.
Съпътстващата програма ще постави началото на събитието още с откриването на 16 август, когато ще има скейт демонстрация на покрива на един от местни молове заедно с концерт на местните хип-хоп изпълнители Vladymoney & Mudkid, обясни Мартин Дечев, основател и организатор на Burgas Skate Open.
Там ще бъде открита и фото и арт изложбата "Лакърдии" с автори Владимир Дръндарски и Клементина Савова. В нея двамата автори съчетават традиционна фотография и дигитално изкуство, за да изследват митовете, легендите и неразказа
За втора поредна година в Художествена галерия "Илия Бешков" в Плевен е подредена изложбата "Млади плевенски художници". В нея са представени 14 автори с 28 творби, каза кураторът на експозицията Емил Иванов, който е и един от участниците в нея.
Показани са живописни картини, рисунка, графика, керамика, творби от пластена вълна.
Възрастта на авторите е от 18 до 35 години.
Един от младите участници е завършил тази година Националното училище по изкуствата "Панайот Пипков" в Плевен. За мен това е изключително важно, защото така се създава връзката между току-що завършилите своето образование млади художници и най-голямата плевенска галерия, каза Емил Иванов.
Той отбеляза, че в настоящото издание участват по-малко автори, спрямо миналата година. Това според него се дължи на факта, че трудно се свиква, че такава изложба ще се организира всяка година и
Певицата, продуцент и директор на Националния музикален театър „Стефан Македонски“ Еделина Кънева ще бъде тазгодишният носител на наградата "Емил Чакъров".
Тя ще бъде връчена на церемония преди финалния спектакъл в рамките на 17-ите Бургаски музикални празници "Емил Чакъров", съобщават от Държавната опера в Бургас.
Артистичната кариера на Еделина Кънева започва на сцената на бургаската опера, където през годините тя е солист и продължава да бъде желан гост в редица спектакли на културната институция в морския град.
Наградата на името на диригента Емил Чакъров ще бъде връчена преди представлението на мюзикъла "Моя прекрасна лейди", който излиза пред публика за втори път след премиерата му на 2 август.
Режисьор на спектакъла е доц. д-р Александър Текелиев, който работи за втори път по творбата, като първият е преди 12 години и е за
Първата разходка из историята на региона ще представи най-новите проучвания свързани с късноантичната и средновековна крепост Кале Широково. Тематичният разказ на археолога Деян Драгоев за Кале Широково ще започне тази сутрин пред читалището в едноименното село.
На 24 септември предстои разходка в централната градска част на Русе. Екскурзоводът Виктория Друмева ще представи архитектурния ансамбъл от къщи, обществени сгради, площади, паркови пространства, храмове и паметници в крайдунавския град. Маршрутът ще започне часа пред сградата на Регионалния исторически музей в Русе.
Трио „Дивертименто“ представи пред самоковската публика концерт-спектакъла „Песенни истории“ в салона на Младежкия дом в Самоков.
Триото е съставено от Грациела Панайотова, София Радилова, Иван Керековски. Те излязоха заедно на сцената с певицата Милена Гюрова.
Представлението започна с приспивна песен оригинал на немски език от Йоханес Брамс. Сценарият увлекателно разказва какво е песента, какви видове песни има, запознава публиката с прочути автори.
Разнообразната музикална програма включва песни с думи и без думи, приспивни песни и песни-приказки, песни от мюзикъли, от филми и още песенни изненади от композиторите Франц Шуберт, Феликс Менделсон, Йоханес Брамс, Ленард Бърнстейн, Александър Владигеров.
Сценарист на „Песенни истории” е Лилия Големинова, режисьор – Росица Костова.
Концертната
Продуцентът и диджей Hot Since 82 пристига в София тази зима за парти в студиата Nu Boyana, съобщават организаторите от Fest Team.
Събитието е на 13 декември.
Дейли Падли е роден на 12 септември 1982 г. във Великобритания, в семейство, за което музиката е фокус, а не фон. По-късно познат като Hot Since 82, става популярен през 2011 г. с дебютното си парче Let It Ride (Noir Recordings), което се превръща в клубен хит в Ибиса и заема трета позиция в класацията на Beatport за deep house. Талантът му скоро го отвежда до резиденция в клуб Amnesia на Ибиса през 2006 г., и поставя началото на неговия път към световна слава, превръщайки го в артист с милиони стриймвания.
През 2013 година Hot Since 82 издава първия си албум Little Black Book. Година по-късно създава и собствен л
Община Панагюрище подготвя специална програма, посветена на 75-ата година от откриването на тракийското златно съкровище край средногорския град.
Честванията ще се проведат от 2 до 8 декември под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова, съобщи кметът на Община Панагюрище Желязко Гагов.
Той отбеляза, че подобно честване се организира за първи път, а идеята е тържествата да придобият национален мащаб.
Обединяваме усилията на няколко културни института - местни, национални и международни, общината и местния бизнес. В началото на декември Панагюрище ще стане средище на тракологията, на знанието за траките - бит, обреди, въоръжение и бойни изкуства, начини за обработка на златото, посочи Гагов.
Програмата започва с Дионисиеви празници - фестивал на виното и изложение на вина. Кметът отбеляза, че в Панагюрския край има „прекрасни виноп
Изложба, създадена след срещи на художници със затворници, ще бъде подредена в галерия „Доза“ от 26 август до 14 септември.
Експозицията е озаглавена „Между обитатели (Изкуство от затвора)“ и е курирана от Цветелина Анастасова, съобщават организаторите.
Със свои творби в събитието участват Антония Колева-Нитра, Драгомир Костадинов- PXRN, Mира Недялкова, Михаела Зоева, Стефан Чурчулиев. Автор на графичната идентичност е Аделина Бонева.
„Между обитатели“ е продължение на дългогодишното ни изследване върху свободата на духа у артиста и лишения от свобода. В рамките на платформата за съвременно визуално изкуство Advertising Artists даваме възможност за наблюдение върху взаимодействието между две групи с различни особености – артисти и затворници, всички те често поставяни отвъд границите на общоприетото
Кураторът Ярослава Бубнова прави изложба на Калин Серапионов в Двореца. Експозицията е озаглавена „Пред очите ни“ и може да бъде разгледана от 16 октомври до 12 декември, съобщават от Националната галерия.
„Сред най-утвърдените художници в България, Калин Серапионов е плътно свързан с разгръщането на потенциала и развитието на огромните възможности на видео в контекста на изкуството. Съсредоточен е върху способността му да задържа внимание, да формира образ и да произвежда съспенс без наративни похвати и литературност на сюжета. Серапионов се посвещава на видеото още през 1990-те, изучавайки самостоятелно възможностите на камерите с магнитна лента и VHS-формата. Днес стъпва уверено в пространството на дигиталните технологии с подчертано критично отношение към клишетата, които се проявяват при масовата им употреба“, разказват от екипа.
По думите им
На 25 септември е предвидена разходка, в която уредникът в отдел „История на България 15-19 век“ на музея Ренета Рошкева да запознае хората с емблематични места, свързани с живота на видни русенки и тяхната роля за развитието на обществото от втората половина на 19-и до средата на 20-и век. Тя ще започне от къщата-музей „Баба Тонка“.
На 26 септември в местността „Писмата“ при село Иваново уредникът в отдел „Нова история“ на Русенския музей Евгени Георгиев ще покаже и разкаже за скалния манастир „Св. Архангел Михаил“, основан от св. Йоаким през 13 век. Днес той е част от комплекса Ивановски скални църкви. Именно там на същия ден ще започне разходката.
От музея уточниха, че включването в тематичния маршрут до местността „Писмата“ ще се осъществи само при предварително записване до 25 септември. Желаещите да се включат в тематичните маршрути до Кале Широково и до Местността „Писмата“ да бъдат с удобни и затворени обувки, да си носят и вода. Тематичните маршрути не се заплащат.